Kategori arşivi: Doğal Güzellikler

Yeraltı Şehri

Aydıntepe yeraltı Şehri

Bayburt il merkezine 24 km mesafede Aydıntepe ilçe merkezinde bulunmaktadır.

İlçe yerleşimin hemen altında,yüzeyden 2-2,5 metre derindedir. En önemli özelliği

Hiçbir yapı malzemesi kullanılmadan tüften oluşan tek ana kayaya oyularak yapılmış olmasıdır. Yöre halkı tarafından varlığı daha önceden bilinmesine rağmen ilk olarak

1988 yılında bir inşaat kazısı sırasında gün ışığına çıkarılmıştır. Yer altı şehri 1 m genişliğinde 1.80-2m yüksekliğinde galeriler, koridorların açıldığı yuvarlak kemerli kapılar,tonozlu odalar ve bu odaların açıldığı daha geniş mekanlardan oluşmaktadır. Yer yer kareye yakın planlı odalar ve bu odaların açıldığı geniş holler vardır. Bu arada yer altı şehrinin girişindeki kısımlarda gözetleme kulelerinin bulunduğu nöbetçi bölümlerinin olduğu görülmektedir. Bu oda ve koridorların bazılarında havalandırmayı sağlamak amacıyla konik biçiminde havalandırma delikleri bulunmaktadır. Ayrıca yer altı şehrindeki galeri, koridor ve odalarda aydınlatma amacıyla mumluk yerleri belirlenmiştir. Bu yerlerde siyah izlerin varlığı görülmektedir.


Tarihi

Halk arasında doğu-batı yönünde 3 veya 5 km uzunluğunda olduğu söylenen Aydıntepe şehrinin tarihi ile ilgili farklı görüşler bulunmaktadır. Bu görüşlerden biri; kentin daha önce bu bölgede yaşamış Halde şehrine ait olduğudur. Halde ‘nin “Khalde” olduğu, Aydıntepe ilçesinin eski adı olan Hart isminin de “Halt” dan geldi tahmin edilmektedir. Diğer görüşe göre ise; yer altı şehrinin hemen üstünde yer alan Aydıntepe Kalesinin eteklerinde Genç Roma, Erken Bizans dönemine ait bir mezar ortaya çıkarılmıştır. Buradan hareketle hristiyanlığın henüz yerleşmediği bir dönemde yer altı şehri sığınak olarak kullanılmış olabileceği söylenmektedir. Romalılar tarafından kovulan ilk hristiyanların bölgeye geldiklerinde bu yer altı şehrine sığınmış olabilecekleri ve dolayısıyla bir Erken Hristiyanlık Dönemi yapısı olabileceği de söylenmektedir. Kazı çalışmalarının halen devam ettiği aydın tepe yer altı şehrinde 1.150 m kısım ziyarete açılmıştır.

Kaynak: Bayburt İl Kültür ve Turizm Bakanlığı

Buz Mağarası

Helvaköy Buz Mağarası

Merkez ilçeye 33 km mesafede helva köyünde bulunan mağara hemen köyün yamacındadır. Her mevsim buzullarla kaplı olan mağarada buzdan oluşmuş sarkıt ve dikit bulunmaktadır.

BUZ MAĞARASI 2
BUZ MAĞARASI

Bayburt’un gizli kalmış doğal güzelliklerinden biri olan mağaraya yazın en sıcak dönemde bile gidilmiş olsa son derece  soğuk bir hava ile karşılaşılmaktadır. Eskiden sıcak yaz günlerinde yiyeceklerin korunması amacıyla köylüler tarafından soğuk hava deposu olarak kullanıldığı söylenmektedir.

BUZ MAĞARASI

Nasıl Gitmeli?

Bayburt’a ulaşım esas olarak kara yolu ile sağlanır Erzurum ve Trabzon hava limanları ise Türkiye’nin  dört bir yanından ulaşımı kolaylaştırır. Bayburt Erzurum havalimanına 1.5 saat , Trabzon havalimanına 2.5 saat mesafede bulunur.